*Indicates competitor advancing to final rounds on Saturday, August 15

CLASSICAL

1st Place: Nathan Bredeson • Ottawa, Canada
2nd Place: Samuel Hines • Long Beach, CA
3rd Place: Mark Akin • St. Louis, MO

Mark Akin* • St Louis, MO
Ian Baker • Brentwood, TN
Chase Bernard • Minneapolis, MN
Roberto Borbone* • San Francisco, CA
Nathan Bredeson* • Shorewood, WI
Jack Cimo • Arlington Heights, IL
Isabel Diaz Bello • Milwaukee, WI
Erik Gibelyou • Madison, WI
Kevin Ginty* • Tallahassee, FL
Samuel Hines* • Long Beach, CA
Brandon Kempf • Milwaukee, WI
Minh Nguyen* • Milwaukee, WI
John Oeth • Ridgeland, MS
Paulina Puljek • Croatia/Austin, TX
Jone Ruiz • Milwaukee, WI
Hector Alfonso Torres • Toa Baja, Puerto Rico
Xiaoxuan Wu • Chicago, IL

FINGERSTYLE

1st Place: Rachael Carlson • Milwaukee, WI
2nd Place: Sam Balistreri • Milwaukee, WI
3rd Place: Ryan Ayers • Playa Del Rey, CA

Ryan Ayers* • Playa Del Rey, CA
Sam Balistreri* • Milwaukee, WI
Adam Bjoraker* • Milwaukee, WI
Brian Burke* • Milwaukee, WI
Thomas Leland Cantwell • Nashville, TN
Rachael Carlson* • Milwaukee, WI
David Duneman • Albuquerque, NM
Michael Fenner • Milwaukee, WI
Rick Flores • San Leandro, CA
Kevin Goodwin • Conway, AR
Tom Kraemer • Minneapolis, MN
Jetro Merilainen • Tampere, Finland
Casey Olson* • Rio, WI
Nikola Stajic • Serbia/Somerville, MA
Steven Weiner • West Lafayette, IN

JAZZ

1st Place: Matthew Rotker-Lynn • Milwaukee, WI
2nd Place: Jordan Rattner • Brown Deer, WI
3rd Place: David Colon • Whittier, CA

Josh Berenzweig • Gaithersburg, MD
David Colon* • Whittier, CA
Yoav Eshed • Israel/Boston, MA
Noah Gershwin • Wyncote, PA
Felix Lemerle • France/Brooklyn, NY
Danny Nagy • Clarksville, TN
Yoshie Nakagawa • Fukuoka-shi, Japan
Alex Patrick • Fairport, NY
Justin Poon* • Boston, MA
Jordan Rattner* • Brown Deer, WI
Matthew Rotker-Lynn* • Milwaukee, WI
Victor San Pedro • North Hills, CA
Marcos Souza • Sao Paulo, Brazil
Nikola Stajic* • Serbia/Somerville, MA
Hajime Yoshida* • Japan/Astoria, NY

ROCK/BLUES

1st Place: Frank Cara • Salerno, Italy
2nd Place: Chris Schuck • Brookfield, WI
3rd Place: Mark Mendoza • Whitefish Bay, WI

Robert Brandolino • Milwaukee, WI
Frank Cara* • Salerno, Italy
Brandon Doherty • Menomonee Falls, WI
Noah Gershwin • Wyncote, PA
William Groff • Wausau, WI
Stephen Hull • Racine, WI
Mark Mendoza* • Whitefish Bay, WI
Alex Patrick • Fairport, NY
Andre Reilly* • Algonquin IL
Eric Ruiz* • Oconomowoc, WI
Roger Schaumann* • Paynesville, MN
Chris Schuck* • Brookfield, WI